Prywatna Pracownia Paleobotaniczna Drewien Kopalnych w Warszawie – na zaproszenie i we współpracy – z Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia" w Wałbrzychu, zorganizowały wystawę skamieniałego drewna, pt. „Opowieści Natury. Skamieniałości roślin drzewiastych z kolekcji Aleksandry Niemirowskiej".

Uroczyste otwarcie ponad dwumiesięcznej wystawy miało miejsce w „Starej Kopalni" 12 października 2018 roku.

Uczestniczyli w nim znamienici goście zaproszeni przez Sandrę Niemirowską: prof. Elżbieta Zenkteler z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Ronny Rößler, Dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Chemnitz, w Niemczech.
Swoją obecnością zaszczycili nas także, m.in.: dr Sławomir Florjan – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, prof. Stefan Cwojdziński – Państwowy Instytut Geologiczny we Wrocławiu, dr Marek Stępisiewicz – Uniwersytet Warszawski, jak również wiele osób powiązanych z paleobotaniką, geologią oraz kręgiem kolekcjonerów skamieniałości i minerałów.

Ekspozycja przedstawiała ewolucję roślinności w historii Ziemi, w oparciu o skamieniałości drewna reprezentującego rozmaite grupy roślin, których szczątki pochodziły ze wszystkich kontynentów. Ponadto, znalazły się na niej skamieniałości ukazujące interakcje zachodzące w drewnie, zanim uległo ono mineralizacji oraz skamieniałości drewna z rzadko spotykanymi minerałami. Wystawę uzupełniały m.in. edukacyjne fotografie mikroskopowe oraz plansze.

Wszystkim Gościom serdecznie dziękuję za odwiedzenie wystawy, a Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia" za zaproszenie.

Sandra Niemirowska


Na początek strony